Choď na obsah Choď na menu
 


Krvná skupina a jedlo

23. 10. 2009


Každý človek by mal poznať svoju krvnú skupinu; a to nielen pre prípad, keby sa od neho žiadalo darovanie krvi, respektíve keby transfúziu potreboval on sám. To, k akej skupine sa radí životodarná tekutina, prúdiaca v našich žilách, nás totiž ovplyvňuje viac, ako by sme si možno mysleli. Okrem iného existuje i súvislosť medzi krvnou skupinou a vhodnou výživou.

Z praxe veľmi dobre vieme, že potraviny, ktoré jednému škodia, inému vyslovene prospievajú. Podobne je to i s redukčnými diétami; niekto vďaka istému typu diéty dosiahne svoju vysnívanú postavu a neprenasleduje ho ani obávaný jo-jo efekt a druhý môže absolvovať rovnakú diétu, avšak s výsledkom celkom nulovým. Výskumy ukázali, že do istej miery býva za to zodpovedná i disharmónia medzi krvnou skupinou toho - ktorého jedinca a zložením jeho stravy.

Krvná skupina 0
Ľuďom s krvnou skupinou 0 spravidla prospievajú živočíšne bielkoviny a – naopak – dobre im nerobí väčšie množstvo mliečnych a obilných produktov. Týmto ľuďom sa odporúča konzumovať dostatok rybieho mäsa i darov mora; vyhýbať by sa nemali ani kvalitnému hovädziemu a jahňaciemu mäsu a do jedálnička by mali pravidelne zaraďovať tiež mäso morčacie a kuracie. Mliečne výrobky by mali nahradiť radšej produktmi zo sóje a aj vajcia by mali jedávať len v obmedzenom množstve (4 až 5 vajec týždenne). Z olejov je pre týchto ľudí najvhodnejší olej olivový a ľanový; prospievajú im vlašské orechy a tekvicové semienka. Chlieb  a pečivo, podobne ako cestoviny, by mali „nulkári“ jedávať veľmi striedmo. Zo zeleniny nie je vhodná kapusta, ružičkový kel, karfiol, kukurica, zemiaky, ani huby. Z ovocia by mali uprednostňovať plody tmavočervené, modré a fialové a vzdať by sa mali citrusových plodov. Ak sa chcú ľudia s touto krvnou skupinou zbaviť kíl navyše, nech obmedzia konzumáciu obilnín, chleba a strukovín a úbytok na váhe sa prejaví takmer ihneď. Zvyšovanie hmotnosti má totiž na svedomí predovšetkým lepok, nachádzajúci sa v pšeničných klíčkoch a celozrnných výrobkoch. Redukciu hmotnosti podporujú morské riasy, ryby, soľ s jódom, červené mäso, kel, brokolica a  špenát.


Krvná skupina A
Ľudia s krvnou skupinou A by mali konzumáciu mäsa obmedziť na minimum, prípadne ho z jedálnička vylúčiť úplne. Párkrát do týždňa si môžu dopriať ryby a hydinu, no absolútne nevhodné sú údeniny a mäsové konzervy. Z mliečnych výrobkov im prospejú jogurty, kefír a nízkotučné acidofilné produkty. Potreba tukov a olejov  je u ľudí s touto krvnou skupinou nízka; lyžica olivového oleja raz za čas ale nezaškodí. Výborný zdroj živín predstavujú rôzne druhy orechov a semiačok, ale tiež obilniny, strukoviny a cereálie. Títo ľudia sa nemusia vyhýbať ani chlebu a cestovinám. Mimoriadne dôležitá je pre nich konzumácia surovej zeleniny (s výnimkou zemiakov, kapusty, papriky a rajčín) a ovocia, najmä ananásu, grapefruitov, kiwi, citrónov, marhúľ, či fíg. Ak sa rozhodnú pre redukciu hmotnosti, najspoľahlivejším spôsobom je úplné vynechanie mäsa, pretože organizmus týchto ľudí má sklony skladovať živočíšne bielkoviny v podobe tukov. Štíhlej línii dopomôžu potraviny zo sóje, zelenina a ananás.

Krvná skupina B
Ľudia s krvnou skupinou B si môžu dopriať aj červené mäso, ale uprednostňovať by mali skôr mäso jahňacie, baranie a králičie. Nezaškodí im ani mäso morčacie a bažantie, no rozhodne by nemali konzumovať kurčatá a sliepky. Ryby, predovšetkým morské, im prospejú. Mliečne výrobky si môžu dovoliť jesť takmer bez obmedzenia a nemá veľký zmysel, aby ich nahradzovali sójovými produktmi. Z olejov je pre nich vhodný jedine olej olivový. Orechy, rôzne semienka a strukoviny ich organizmu neprospejú, no veľmi zdravá je pre nich ryža, pšenica špalda, či ovos. Zeleninu by mali ľudia s touto krvnou skupinou konzumovať niekoľkokrát denne, vhodné sú prakticky všetky druhy, okrem rajčín, kukurice a olív. Obmedzovať sa nemusia ani vo výbere ovocia; prospejú im všetky druhy. Pri redukčných diétach by sa mali zriecť kukurice, pohánky, šošovice, arašidov a sezamových semienok, a naopak, vo zvýšenej miere konzumovať listovú zeleninu, nízkotučné mliečne výrobky, vajcia, či pečeň.


Krvná skupina AB
Ľuďom, ktorým koluje v žilách krvná skupina AB, prospieva mäso jahňacie, baranie, králičie a morčacie. Veľmi vhodné sú aj ryby, vrátane darov mora. Títo ľudia si môžu pochutnávať na vajciach i mliečnych výrobkoch. Výborné sú arašidy, ale ostatné orechy a semienka by mali konzumovať len obmedzene. Zo strukovín je ideálna šošovica. Zdravé sú sójové granule, ryža, proso; za nevhodné sa považuje pohánka a kukurica. Zelenina – podľa ľubovoľného výberu – by mala tvoriť veľkú časť ich jedálnička. Z ovocia im najlepšie urobia grapefruity, kiwi, hrozno, marhule, melóny, figy a citróny. Redukciu hmotnosti podporí tofu, dary mora, morské riasy, mliečne výrobky, listová zelenina a ananás. Nepriateľom ich štíhlej línie je červené mäso, fazuľa, rôzne semienka, kukurica, pohánka a pšenica.

Autorka: Magdaléna Gondolová.