Choď na obsah Choď na menu
 


A je to.

9. 11. 2009

Občianske vymeníme do dvoch rokov za čipy

Nové občianske preukazy

Od zavedenia nových občianskych preukazov uplynul iba rok.väčší obrázokAutor: TASR

14:54 | 15.8.2009 | SITA

Bratislava - Od zavedenia nových občianskych preukazov uplynul rok, rezort vnútra už podniká kroky, aby mohol zaviesť ďalšiu novinku. Vyhlásil užšiu súťaž na zavedenie elektronickej identifikačnej karty za 39 miliónov eur.

Financovanie projektu je zabezpečené v rámci Operačného programu Informatizácia spoločnosti. Záujemcovia o účasť v tendri môžu svoje ponuky zasielať najneskôr do 8. septembra tohto roku.

Táto novinka má v budúcnosti umožniť identifikáciu ľudí v prostredí verejných, ale aj súkromných služieb.

Nová karta, nové údaje 

"Nové eID karty s čipom obsahujúcim osobné údaje v elektronickej podobe umožnia občanom robiť úkony spojené s ďalšími plánovanými projektmi v rámci Operačného programu informatizácie spoločnosti , ako je napríklad on-line prepis vozidla na iného vlastníka, či centrálne riadená matrika, vďaka čomu sa zefektívni a zrýchli vybavovanie požiadaviek občanov, " uviedla Ľudmila Staňová z komunikačného oddelenia Kancelárie Ministerstva vnútra SR.

Čip elektronickej identifikačnej karty bude obsahovať rovnaké osobné údaje o občanovi ako polykarbonátová karta. Okrem toho však bude v čipe priestor pre kvalifikovaný certifikát pre zaručený elektronický podpis, prípadne ďalšie údaje.

Robert Kaliňák na rokovaní brannobezpečnostného výboru

Ministerstvo vnútra projekt odhadlo na 39 miliónov eur.väčší obrázokAutor: TASR

 

"Po fyzickej stránke sa elektronická identifikačná karta nebude líšiť od súčasne vydávaného občianskeho preukazu. Jediným rozdielom bude existencia čipu," uviedla Staňová.

Koncom roka 2011 

Predpokladajú, že novinku uvedú do praxe koncom roka 2011, termín nie je závislý od dohody na európskej pôde.

"Na európskej úrovni zatiaľ neevidujeme žiadne záväzné nariadenia o implementácii kariet tak, ako tomu bolo napríklad pri cestovných pasoch s biometrickými údajmi," vysvetlila Staňová.

Výmena súčasného občianskeho preukazu za elektronickú kartu povinná nebude, podľa Staňovej len prestanú vydávať občianske preukazy bez čipu. Zvyšovanie poplatkov zatiaľ rezort vnútra neplánuje.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.